2020 US Open Day 1 Order of Play

DAY 1: MONDAY, AUGUST 31 ARTHUR ASHE STADIUM 12:00 PM

WOMEN’S SINGLES – ROUND 1

Ka. Pliskova (CZE) [1] vs. A. Kalinina (UKR)

K. Anderson (RSA) vs. A. Zverev (GER) [5]

ARTHUR ASHE STADIUM 7:00 PM

N. Djokovic (SRB) [1] vs. D. Dzumhur (BIH)

N. Osaka (JPN) [4] vs. M. Doi (JPN)

LOUIS ARMSTRONG STADIUM 11:00 AM

A. Kerber (GER) [17] vs. A. Tomljanovic (AUS)

D. Shapovalov (CAN) [12] vs.S. Korda (USA)
NOT BEFORE: 3:00 PM

C. Gauff (USA) vs. A. Sevastova (LAT) [31]

S. Johnson (USA) vs. J. Isner (USA) [16]

T. Maria (GER) vs. A. Riske (USA) [13]

COURT 17 11:00 AM

K. Mladenovic (FRA) [30] vs. H. Baptiste (USA)

I. Begu (ROU) vs. P. Kvitova (CZE) [6]

S. Tsitsipas (GRE) [4] vs. A. Ramos-Vinolas (ESP)

D. Collins (USA) vs. A. Kontaveit (EST) [14]

R. Opelka (USA) vs. D. Goffin (BEL) [7]

COURT 5 11:00 AM

D. Schwartzman (ARG) [9] vs. C. Norrie (GBR)

D. Koepfer (GER) vs. T. Fritz (USA) [19]

K. Edmund (GBR) vs. A. Bublik (KAZ)

R. Montgomery (USA) vs. Y. Putintseva (KAZ) [23]

M. Bouzkova (CZE) vs. J. Pegula (USA)

COURT 11 11:00 AM

P. Andujar (ESP) vs. B. Coric (CRO) [27]

P. Carreno Busta (ESP) [20] vs. Y. Uchiyama (JPN)

T. Martincova (CZE) vs. P. Martic (CRO) [8]

U. Blanch (USA) vs. C. Garin (CHI) [13]

A. Blinkova (RUS) vs. J. Brady (USA) [28]

COURT 4 11:00 AM

F. Di Lorenzo (USA) vs. A. Sasnovich (BLR)

A. Mannarino (FRA) [32] vs. L. Sonego (ITA)

M. Linette (POL) [24] vs. M. Inglis (AUS)

M. Brengle (USA) vs. L. Tsurenko (UKR)

P. Martinez (ESP) vs. J. Struff (GER) [28]

COURT 6 11:00 AM

S. Travaglia (ITA) vs. J. Thompson (AUS)

P. Gojowczyk (GER) vs. H. Hurkacz (POL) [24]

K. Kozlova (UKR) vs. W. Osuigwe (USA)

V. Golubic (SUI) vs. V. Lapko (BLR)

I. Khromacheva (RUS) vs. S. Rogers (USA)

COURT 7 11:00 AM

M. Vondrousova (CZE) [12] vs. G. Minnen (BEL)

J. Paolini (ITA) vs. C. Garcia (FRA)

M. Safwat (EGY) vs. G. Simon (FRA)

M. Giron (USA) vs. M. Polmans (AUS)

R. Peterson (SWE) [32] vs. K. Flipkens (BEL)

COURT 8 11:00 AM

A. Davidovich Fokina (ESP) vs. D. Novak (AUT)

P. Lorenzi (ITA) vs. B. Nakashima (USA)

U. Arconada (USA) vs. K. Juvan (SLO)

A. Sharma (AUS) vs. D. Yastremska (UKR) [19]

J. Sousa (POR) vs. M. Mmoh (USA)

COURT 9 11:00 AM

J. Londero (ARG) vs. E. Donskoy (RUS)

C. Dolehide (USA) vs. A. Friedsam (GER)

M. Cressy (USA) vs. J. Kovalik (SVK)

F. Gaio (ITA) vs. R. Berankis (LTU)

E. Rybakina (KAZ) [11] vs. K. Zavatska (UKR)

COURT 12 11:00 AM

D. Lajovic (SRB) [18] vs. E. Gerasimov (BLR)

J. Sock (USA) vs. P. Cuevas (URU)

K. Bondarenko (UKR) vs. A. Kiick (USA)

F. Krajinovic (SRB) [26] vs. M. Ymer (SWE)

A. Li (USA) vs. A. Rus (NED)

COURT 14 11:00 AM

J. Jung (TPE) vs. F. Coria (ARG)

M. Krueger (USA) vs. P. Sousa (POR)

T. Kwiatkowski (USA) vs. S. Kwon (KOR)

C. Bellis (USA) vs. T. Korpatsch (GER)

C. Giorgi (ITA) vs. A. Van Uytvanck (BEL)

COURT 15 11:00 AM

V. Gracheva (RUS) vs. P. Badosa (ESP)

D. Kovinic (MNE) vs. L. Cabrera (AUS)

M. Kostyuk (UKR) vs. D. Kasatkina (RUS)

A. Balazs (HUN) vs. M. Kukushkin (KAZ)

L. Harris (RSA) vs. M. Cecchinato (ITA)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*